Dahi Bir Metin Yazarı Olmak İster Misiniz?

Posted on September 30, 2013

0


24092013 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Dahi bir metin yazarı olmak ister misiniz? O zaman işe başlık atmakla başlamalısınız. Çünkü başlıklar sizi içeriğe götüren giriş kapısı görevini üstlenmektedir. Başlıklar içeriğin merak uyandırmasını ve gidişatını desteklemektedir. Bu nedenle sosyal ağlarda paylaşacağınız tweetleriniz, içerikleriniz için seçeceğiniz başlıklar oldukça okunma oranı açısından büyük önem taşımaktadır.

Etkileyici başlıkların nasıl oluşturulacağını birkaç maddede toparlayacak olursak;

1. Kafanızdaki hikaye anlatıcıyı dinleyin:

Başlığın sonradan gelen metne ışık tutması açısından olay örgüsünü kafanızda değerlendirdikten, kurguladıktan sonra başlığı seçmelisiniz.

2. Sosyal yeteneklerinizi kuvvetlendirin:

Kafanızda yazmak istediğiniz bir başlığın farklı söyleniş biçimlerini belirlemeye ve bu biçimlerden en uygun olanını seçmeye çalışmalısınız. Örneğin, ‘su istiyorum’ cümlesini ‘su alabilir miyim’, ya da ‘Susadım, su almam mümkün mü acaba’ şeklinde farklı şekillerde söyleyebileceğiniz gibi başlıkları da farklı ve çekici hale getirebilirsiniz.

3. Dikkat eksikliğinizi giderin:

Bir başlık oluştururken daima olaya konsantre olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

4. Şok edin ve Sansasyon yaratın:

Protesto edici sivri dilinizin en büyük silahınız olduğunu unutmamalısınız. Ancak bu dili kullanırken asla aşırıya kaçmamalısınız. Kısacası, seçeceğiniz başlık okuyucularda kısa süreli bir şok yaratmalı ve yazıyı okuma isteği uyandırmalı.

Kısaca konuyu özetlemek gerekirse, başlıklarınız okuyucuların metinde var olan gizli mesajları algılayabilmeleri için yeterince ipucu içermelidir. Tabii, ipucu verme konusunu abartırsanız okuyucunun ilgisi kolay dağılacağından içeriği okumak istemeyebilir. Diğer yandan, ipuçları az olursa da konuyu anlamadığı için yazıyı okumak istemez. Özetle, başlığınız ve içeriğiniz arasındaki dengeyi iyi tutturmanız gerekmektedir.

Advertisements
Posted in: sosyal medya