AVM Projesinde Yer Almayacağız!

Posted on June 3, 2013

0


03062013 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan AVM için ünlü markaların sahipleri, ‘bu kadar çok tepki çeken bir yerde mağaza açmayız’ dedi.

Taksim’de yaşanan olaylara ünlü markalar da kayıtsız kalmadı ve kendi resmi Twitter, Facebook hesapları üzerinden AVM projesine destek vermediklerini, bu proje içerisinde yer almayacaklarını, AVM içerisinde mağaza açmayacaklarına dair iletiler ile kitleyi bu konuda bilgilendirdiler.

Roma’da düzenlenen Perakende Zirvesi’nde bir araya gelen büyük firmaların temsilcilerinin açıklamaları:

  • Herry markasının sahibi Selami Sarı, “Tepki olarak ben böyle bir AVM’ye girmem, kan dökülmüş bir yerde mağaza açmam. Ben Karadenizliyim, yeşile aşığım. İnsanlar ağaçları korumak için bu kadar reaksiyon veriyor. Ne Gezi Parkı’nda ne de Emek Sineması’nın yerine yapılacak AVM’de yer almam” dedi. 
  • Silk&Cashmere markasının kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur da “Bu kadar çok toplumsal hassasiyet gösterilen konu da gözlerimizi kapatamayız. İlla orada olmamız şart değil. 7 yıldır Beyoğlu ’nda yer arıyorum ama ne Gezi’de ne de Emek’te mağaza açmam” dedi.

(Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23407298.asp)

  • Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu, “Proje bizim önümüze gelmedi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD)de de konuşmadık. Bundan sonra bilinmezler var. AVM mi olacak bence belli değil. İşin açıkçası kendi markamız için orda yüksek kiralara zaten girmiyoruz. Şimdi bir de böyle bir risk var. Ben kendi adıma tepki riskini çok alamam”  dedi.
  • Cem BoynerMüşterimi dinlemek zorundayım, halkın ve müşterilerimizin bu denli karşı çıktığı bir projede yer almamız mümkün değildir“ dedi
  • Twigy‘nin kurucusu Sinan Öncel, “Biz insana bir şeyler sunuyoruz. Tüm bu yatırımları yaparken belirli hassasiyetlerimiz var. Ürün tasarlarken ‘tutar mı?’ ‘insanlar beğenir mi’ diyoruz. Buna uygun hareket ediyoruz. Ancak Gezi Parkı’na AVM yapılmasına karşı çıkan binlerce kişi burası için bir araya gelmiş. Burada bir hassasiyet oluştu. Ben bu AVM’ye girmem. Şehrin içinde en büyük yeşil alan burada kalmış. İnsanlar sırf hükümete tepki olsun diye burada toplanmıyorlar. ‘Markalar bizim değil tüketicinin’ diyorsan bu hassasiyeti dikkate almak gerekir. Tek bir ağaç kesmeden doğal ortam hazırlıyoruz derse, çevreci dükkanlar çevreci ürün satacak derse, halk karşı çıkmaz, yapılıyor diye halay çekerse girerim. Başka türlü olmaz. Bu hassasiyet varken bu pozisyonda girmek doğru değil” dedi.
  • Sarar Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, ”Markam adına ben tepki almış bir AVM’ye girmem. İnsanların tepki gösterdiği bir yerde olmak istemem. Bunun markaya da büyük zararı var. Bu marka da girmiş derler. Bence perakendecilerin vatandaşların istemediği bir AVM’ye girmesi hiç doğru değil” dedi.

(Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/ekonomi/147078-unlu-markalar-konustu-ben-o-avm-ye-girmem?bia_source=twitter&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter)

Boyner, aynı zamanda bu kararını kendi resmi Twitter ve  Facebook sayfalarında da paylaştı. Eski TÜSİAD Başkanı ve Boyner Grubu’nun sahibi Cem Boyner’in eşi Ümit Boyner de böyle bir projede yer almayacaklarını kendi kişisel Twitter hesabından duyurdu.

Screen shot 2013-06-03 at 17.49.22

Screen shot 2013-06-03 at 18.13.20

YKM, aynı zamanda bu kararını kendi resmi Twitter ve  Facebook sayfalarında da paylaştı.

Screen shot 2013-06-03 at 17.53.04

Screen shot 2013-06-03 at 18.34.19

Markaların AVM projesine verdikleri bu tepkiler sosyal medya da olumlu geri bildirimler aldı. Birçok kişi markaların sayfalarına yorumlar yazdı ve iletileri #direngeziparkı etiketi altında paylaştı.

Screen shot 2013-06-03 at 17.52.33