Türkiye İnternet Ekonomisi Raporu Yayınlandı

Posted on March 7, 2013

0


07032013 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

turkiyeEkonomi_Logo_sosyalmedyaport

Google Türkiye ve The 
Boston Consulting Group’un (BCG) hazırladığı Türkiye İnternet Ekonomisi Raporu, Türkiye internet sektörü hakkında önemli bilgiler veriyor.

Kullanıcılar ve işletmeler İnternet’in yararlarını ve sunduğu fırsatları gün geçtikçe daha çok benimsemekte ve bunlardan faydalanmaktadırlar. Ancak, Türkiye’de %47 olan internet kullanım oranı Avrupa Birliği’ndeki(AB27) yüzde 71’lik oranın halen altındadır.

Öte yandan, 2007 ile 
2012 arasında İnternet’e erişimi olan hanelerin oranı iki kattan daha fazla artarak yüzde 19,7’den yüzde 47,2’ye ulaşmıştır. 2011’de İnternetin Türkiye ekonomisine katkısının 22 milyar Türk Lirasıolduğu tahmin edilmektedir ve bu rakam Türkiye GSYİH’sinin yüzde 1,7’sine karşılık gelmektedir.

Türkiye’nin İnternet ekonomisinin 2011 ve 2017 yılları arasında yıllık yüzde 19 büyüyerek 2017 yılına kadar GSYİH’nin yüzde 2,6’sına ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Türk işletmelerinin yeni iş modellerini ne ölçüde benimsediği de İnternet ekonomisinde yaşanacak bu büyümenin boyutu ve niteliğini ciddi oranda etkileyecektir. Diğer önemli değişkenler arasında devletin bölgeler arası dijital farklılığı kapatmayı hangi ölçüde desteklediği, e-devlet girişimlerini ne kadar etkili uyguladığı ve tüketicilerin yeni mobil teknolojileri ile e-ticareti ne kadar istekli bir şekilde benimsedikleri yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Türkiye E-Ekonomi

Advertisements