Tüketici Güveni Artış Gösterdi

Posted on December 18, 2012

0


18122012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Tüketici Güven Endeksi 2012 Kasım ayında bir önceki aya göre %4,0 oranında arttı; Ekim ayında 85,7 olan endeks Kasım ayında 89,2 değerine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi ile Tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ilişkin eğilimleri saptanmaktadır. Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 0-200 aralığında değer alabilmekte; Tüketici Güven Endeksi’nin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum olduğunu göstermektedir.

tüketici-güven-endeksi

Tüketici Güven endeksindeki artış, tüketicilerin mevcut dönem satın alma gücü, gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklanmaktadır.

tüketici-güven-endeksi-alt-kalemleri

Kaynak: smgconnected

Posted in: e-ticaret