Türkiye’nin Geleceği Mobilde

Posted on November 5, 2012

0


05112012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Türkiye’nin mobil web servis platformu @mobilci tarafından hazırlanan infografik, hem dünya genelinde mobil cihazların hem de Türkiye’de mobil internet kullanımının genel durumunun ortaya koyuyor.

Yahoo ve Nielsen’in araştırmalarına göre;

10 mobil kullanıcıdan 9’u alışveriş sırasında mobil internet kullanıyor ve %50’si alışveriş ile ilgili aktivitelerini mobil gerçekleştiriyor. Böylelikle, mağazaların QR kod ile uygulayacakları teşvik ve indirimler ile potansiyel ziyaretçileri çevrimiçi satışa dönüştürmeleri söz konusu olabiliyor.

İnternet kullanıcılarının %86’sı televizyonda izledikleri içerikle ilgili paylaşımları mobil cihazlar aracılığı ile gerçekleştiriyor.

Türkiye’de 3G kullanım abone sayısının her geçen gün artması, mobil trafik hacmini büyütüyor. Dolayısıyla, Türkiye’de her dakika mobil internet kullanım miktarı artış gösteriyor. Türkiye’de mobil internet kullanan abone sayısı 2011 yılının 1. çeyreğinde 4.907.380 kişi iken, 2012 yılının 1. çeyreğinde bu rakam 7.161.902 olarak raporlandı. Bu rakamların her yıl daha da fazla katlanarak artacağı öngörülüyor.

Mobil alanın sahip olduğu kendine has karakteristik özelliklerinden dolayı, pazarlama stratejilerinin boyutu da değişiyor. Mobil pazarlama için dikkat edilmesi gerekenleri ve daha fazlası içininfografiği inceleyebilirsiniz.

Advertisements
Posted in: mobil