Ruffles’tan bir ilk; Max Machine

Posted on May 21, 2012

0


21052012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Zaman kaybetmemek lazım, her şey anında olmalı. Beklemek, şehir insanının tahammül edemediği bir şey. Bilim ve tasarım alanlarında da, daha hızlı, daha güvenilir sistemler yaratmak için kollektif olarak çabalıyoruz, lakin toplumsal olarak buna fazla odaklanmak bizi bir kısırlığın içine itiyor. Aynı hedefe ulaşmaya çabalayan bir toplum bir süre sonra çıkmaza giriyor.

Sanat bu konuda bir kaçış noktası olabiliyor kimi zaman. Bir şiiri kaç dakikada yazdığınız değildir önemli olan, şiirin uzunluğundan ziyade aktardığı ile ilgileniriz. Bir Goldberg makinesini, mühendislik şiiri olarak tanımlayabiliriz diye düşünüyorum. Bir şeyi uzun yolda yapmaya çalışmak, tersine düşünmek, hiç beklemediğimiz sonuçlar yaratabilir ve yaratıcılığımızı tetikleyebilir.

Wanda Digital, Kaporta Film, Plato Meslek Yükseokulu üçgeninde üretilmiş olan bu Goldberg makinesinin nasıl bir süreçte üretildiğini eminim merak etmişsinizdir. Tahminlerin aksine hiç bir belirgin metod ağırlıklı olarak kullanılmadı. Süreci sanırım şu şekilde özetleyebiliriz. Örnekleri izle, fikir üret, dene, bir daha izle, tartış, üret, dene, birleştir, dene, boz, izle, birleştir, dene, ağla, boz, dene, tartış, dene, dene, ince ayar yap, dene, dene, dene, bitir.

…..
Tabii ki bu sürecin en önemli parçası, onu kurabileceğine inanmak ve ellerini kirletmek. Günümüzde hatayı sevmeyen bir eğitim sisteminin içinde bocalıyoruz, bir Goldberg makinesi deneyimi size tam aksini öneriyor; “hata yapmayı”, ardarda, hiç korkmadan, sayısızca hata yapmayı.
[kkytv id=”adOMurFRBFI”]
Advertisements
Posted in: teknoloji