Post-teknoloji çağı hayatı iyileştiriyor mu kötüleştiriyor mu?

Posted on April 25, 2012

0


25042012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Dijital teknolojilerin gelişimi toplumları sosyal, psikolojik, ekonomik açıdan etkiledi ve hala etkilemeye devam ediyor. Belki bu dönemi post-teknoloji olarak adlandırmak hiç de yanlış olmaz. Bu post-teknoloji döneminde dijital araçlar günlük hayatımızın birer parçası haline gelmekle birlikte kişileri yönlendirici bir konumda da bulunuyor.

Nüfusun sadece %10’luk bir bölümü şimdiden dijital teknolojilerin hayatı daha kötü hale getirdiğini savunurken, %42’lik bir bölümü de dijital teknolojilerin hayatı iyileştirdiğini veya kötüleştirdiğini söylemek için daha erken olduğunu dile getiriyor. Çünkü bu gelişimi insanların bir süre farklı alanlarda deneyimlemesi ve bu deneyimlerinden yola çıkarak yorumlaması gerektiği düşüncesi ön planda yer alıyor.

Kişiler daha çok dijital teknolojilerin gelişimi ile kişiler arası iletişimin kayba uğrayacağı endişesi içerisindeler. Aynı zamanda kişilerin zihinsel açıdan tembelleşeceği, birbirine olan nezaketinin azalacağı, toplumun yanlış bir yola doğru sürükleneceği ve ahlaki değerlerin yitirileceği açısından da bir takım endişeler söz konusu.

Peki, sizce post-teknoloji çağı hayatı iyileştiriyor mu kötüleştiriyor mu?

Y kuşağının görüşleri ve daha fazlası için infografiği inceleyebilirsiniz.

Posted in: digital media