“Geri bildirim” eyleminin evrimi

Posted on April 19, 2012

0


19042012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Geri bildirim, bir eleştiri değildir.
Geri bildirim, çalışanların performansları hakkında bilgi sahibi olmaları, olumlu özellikleri ile birlikte gelişim alanındaki özelliklerini de görmelerini sağlayan yapıcı, destekleyici bir görüş biçimidir.
“Geri bildirim” eyleminin tarihi 2. Dünya Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Alman ordusu askerlerinin savaş esnasındaki performanslarını ölçmek için bir sürü kaynaktan yararlanarak ilk geri bildirim eyleminde bulunmuştur.
1945-1950 yılları arasında Kurt Lewin, Psikanaliz metodunu geliştiren ilk Ulusal Eğitim Laboratuarı’nı kurmuştur. Psikanaliz, kişilerin kendi iç dünyası ile ilgili bir sürü detayı öğrenmelerine yarayan bir psikoterapi tekniğidir.
1990-2000’li yıllarda sosyal psikoloji ve geri bildirim teknikleri iş dünyasında da uygulanmaya başlanmıştır. William Mercer raporunda, 1995 yılında şirketlerin %4o’nın geri bildirim süreçlerini kullandıklarını belirtmiştir. 2000’li yıllarla birlikte gelişen internet teknolojisi iş dünyası içerisinde yer alan geri bildirim eylemlerini evrensel bir niteliğe taşımıştır. Şu an şirketlerin %90’nı geri bildirim süreçlerini uygulamaktadır.
Etkileyici bir geri bildirim süreci için verilen 7 kriteri incelemek için infografiğe göz atınız.