Yakın gelecek… “AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi”nde

Posted on April 2, 2012

0


02042012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı AR-GE merkezi olarak 2 yıl önce hizmete başlayan Avea Teknoloji Merkezi, bir yeniliğe daha imza atıyor. Avea Teknoloji Merkezi’nin içinde bulunan AveaLabs, birinci yaşında sektörün ilk “Müşteri Deneyim Merkezi”ni Türkiye’ye kazandırıyor.

Üniversite öğrencileri, araştırmacılar, şirketler ve teknoloji severlerin ziyaretine açık olacak, 1.5 milyon TL ek yatırımla kurulan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nde yakın geleceğin teknolojileri deneyimletilecek.

Avea’nın finanstan eğlenceye, akıllı evden akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere uzanan birçok konsept uygulamanın yanısıra, Türkiye’nin ilk sanal asistanı “Rıfkı”nın da yer aldığı AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi ile Avea, ‘Biz yaptık siz kullanın’ devrini bitirip, ‘Siz isteyin, biz en iyisini yapalım’ dönemini başlatmış oldu.

Geleceğin Teknoloji Trendlerinin Belirlendiği Merkez

Yaklaşık 6 aylık yoğun bir çalışmanın ardından kurulan merkezde; finanstan eğlenceye, akıllı evden, akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere kadar pek çok sektörü ve kurumu ilgilendiren konsept uygulamalardan örnekler sergileniyor. Şu ana için 6 farklı bölümden oluşan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nin kuruluşunda 15 kişilik bir mühendis ekibi görev aldı. Merkez, Avea Teknoloji Merkezi’nde 1.5 milyon TL ekstra yatırımla kuruldu.

AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nde yer alan bölümler ise kısaca şöyle;

Mobil Finans

Mobil ödeme sistemlerinde insanların hayatını kolaylaştıran uygulamaların sergilendiği alanda; geleceğin teknolojisi NFC uygulamalarına yer veriliyor. Merkezde sergilenen NFC’li Kiosklar aracılığı ile; elektrik, su ve doğalgaz faturaları, vergi ve trafik borçları sorgulamaları anında yapılabilirken, NFC Bonus telefonlarla da fatura ödemelerinin nasıl gerçekleşebileceği denenebiliyor.

Mobil finansta sergilenen ve restoranlarda yeni bir dönem başlatacak olan “dokunmatik restoran masası” ise; garson beklemeden sipariş verebilmeye, sipariş hazırlanırken mutfağın görüntülenebilmesine ve yine garson beklemeden hesap ödeyebilmeye imkan sağlayan bir teknoloji sunuyor.

Akıllı Ev

“Yaşadığımız evler, teknolojinin desteği ile hayatımızı daha fazla nasıl kolaylaştırır?” ve “Mobil yaşam ev yaşamının konforunu nasıl arttırır?” sorularının yanıtları ile geliştirilen konseptte; tablet bilgisayarlarla yerinizden bile kalkmadan bir evi nasıl kontrol edilip yönetilebileceği deneyimletiliyor. Avea 3G teknolojisi ile evin dışındayken dahi evinizi görüntüleyebilir ve güvende olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Sabit hat ile konuşurken telefon görüşmesi bitene kadar, evden dışarı çıkamama dönemi kapanıyor. Sabit hattaki görüşmeyi cep telefonuna aktaran teknoloji ile konuşma kaldığı yerden devam ediyor.

Genç Alanı

Bu alanda gençlerin kullanabilecekleri yeni nesil teknoloji örneklerini sunuluyor. AveaMüzik, Mobil Akademi Servisi, digital yayıncılık, akıllı poster ve akıllı masa demoları ile gençlerin hayatı teknoloji ile renkleniyor. Dokunmatik ekranlı eğlence masasında oyun oynayıp, fotoğraf çekip, çizimler yapılıp mail atılabilirken, akıllı tabletler üzerinde kitap okunup, mobil eğitim ile cepten eğitim alınabiliyor.

Mobil Sağlık

Avea’nın iddialı olduğu başka bir alan olan sağlıktaki mobil uygulamalarda; Mobil Tahlil, Akıllı Tansiyon Ölçer, Akıllı Tartı ile uzaktan mobil sağlık hizmetlerinin örnekleri sergileniyor. İnsanların sağlık cihazlarından yaptıkları ölçümler otomatik olarak telefonları vasıtası ile aile hekimlerinin sağlık sistemlerine gönderilebiliyor, bu sayede aile hekimleri hastalarını daha yakından takip ederek herhangi olumsuz bir durum test etmeleri durumunda, hastalarını kontrol için zaman kaybetmeden çağırabiliyor.

Akıllı Şehir

Smart City kavramının Türkiye’de nasıl uygulanabileceğini gösteren çarpıcı örnekleri görmek bu alanda mümkün olabilecek. Birkaç yıl sonraki ulaşım teknolojinin rahatlığını bugünden yaşatacak bazı uygulamalardan örneklerde turnikelerde akbilin yerini NFC telefonları alırken, duraklardan geçen toplu taşıma araçlarının hangileri olduğunu, kaç dakikada durağa geleceğini görülebiliyor. Avea hatlı telefon akıllı bilet olarak kullanılabilirken, cep telefonundan SMS atarak TL yüklenebiliyor. Ayrıca Akıllı Belediye kapsamında tarihi mekanlara QR kod (karekod) konulması, parkların uzaktan izlenebilmesi gibi pek çok uygulamayı görme şansı bulunuyor.

TT Grup Şirketleri

Turk Telekom grup şirketlerinin çözüm ve uygulamalarının sergilendiği bu alanda da oyunlar, internet servisleri, eğitim çözümleri, telekom çözümlerinin hepsini bir arada görmek mümkün.

Avea tarafından hayata geçirilen bu merkeze 31 Mart 2012 tarihinde blog yazarları olarak konuk olma ve bu deneyimi yaşama fırsatına sahip olduk. Bu merkez özellikle bilgi ve teknoloji alanında akademik çalışmalar yapacak olan akademisyenler, üniversite öğrencileri ve aynı zamanda teknoloji alanında çalışan firmalar için bulunmaz bir nimet niteliğindedir.

Tüm Avea ekibine bu güzel gün için teşekkür ederim.

AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi Blog yazarları buluşması fotoğrafları için tıklayınız.

http://www.avealabs.com/

Advertisements
Posted in: teknoloji