MP3 oynatıcıları yükselişte mi yoksa düşüşte mi?

Posted on March 1, 2012

0


01032012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Uzantıları “.mp3” olan, ses kalitesini koruyarak ve orijinal dosya boyutunu 1/20 oranında sıkıştırarak oluşturulan MP3 (Mpeg-1 Audio Layer 3) ses dosyalarına,  günümüzde kolaylıkla web sitelerinden internet aracılığı ile hızlıca ve kolay bir şekilde ulaşılabiliyor.

Özellikle mobil teknolojilerinin yükselişi ve akıllı telefonların ortaya çıkışıyla birlikte MP3 oynatıcılarının (MP3 players) son yıllardaki yükselişi ve düşüşü hakkındaki yeni bilgiler dikkate değer;

Örneğin,

Akılı telefon sahibi olmayan ve aynı zamanda hali hazırda bir MP3 oynatıcısına sahip olan kullanıcıların MP3 oynatıcıları daha fazla tercih ettiği görülüyor.

MP3 oynatıcıları 2004 yılında büyük bir çıkış yakalamış ancak akıllı telefonların üretimi ile önümüzdeki yıllarda önemini iyice kaybedeceğini de öngörmek zor değil.

iPhone birçok özelliğe sahip bir akıllı telefon ve hem bir telefon hem de bir MP3 oynatıcı olarak da kullanıldığı için iPod kullanım oranını büyük bir farkla geçtiği göze çarpıyor.

Mobil teknolojisinin dur durak bilmeyen yükselişi sanırım, MP3 oynatıcılarının artık daha fazla tercih edilmeyeceğinin bir göstergesi niteliğinde olduğunu da ayrıca ortaya koyuyor.