Aranılan ve okunan bir blogger olmak ister misiniz?

Posted on February 29, 2012

0


29022012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Son zamanlarda birçok kişi blog tutarak düşüncelerini internet ortamında paylaşıyor. Ancak çok aranılan ve çok okunan bir blogger olmak o kadar kolay bir iş değil. Özellikle blog tutmaya yeni  başlıyorsanız aşağıdaki konulara dikkat etmeniz gerekiyor:

Blog teması: Bloğunuzun teması aynı zamanda hedef kitlenizi belirleyen en önemli öğelerden biri. Kendinize sormanız gereken soru “Ben ne/neler hakkında blog tutmalıyım?” olmalı.

Blog bağlantı adı (URL): Bloğunuz için akılda kalıcı ve temanızla ilgili bir isim bulmanız ayrıca önemli.

SEO (Search Engine Optimizer): Bloğunuzda yer alacak konunuz ve konu başlığınız birbiri ile etkileşim içerisinde olması gerekiyor. Aynı zamanda konunuza uygun anahtar kelimeler (key words), etiketler (tags) kullanmanız, kişilerin bloğunuza erişimini kolaylaştırır.

Blog İçeriği: Bloğunuzun içeriği ve tema uyumu önemli. Unutulmaması gerekir ki; blog içeriklerinizin güncel ve yeni üretilmiş olmalısı önemli.

Grafikler: Bloğunuzun ilgili içeriğine uygun resimler seçilmesi gerekiyor. Resimleri başka sitelerden copyright belirterek ya da iStock gibi firmalardan ücret karşılığı temin edebilirsiniz.

Blog şablonu: Bloğunuzun temasına göre hazırda var olan şablonlardan size en uygununu seçebilirsiniz.

İçerik paylaşımı: Bloğunuzu Facebook, Twitter gibi var olan sosyal paylaşım ağları ile entegre bir biçimde kullanmanız bloğunuzun varlığını koruması açısından önemli.

Daha fazla bilgi için infografiğe göz atınız.

Advertisements