İşte Facebook 2012 verileri

Posted on February 24, 2012

0


24022012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Sosyal ağ kullanıcılarının en favori sitelerinden biri olan Facebook’un 2012 yılı için ortaya çıkan verileri şu şekilde:

Her 5 kişiden biri mutlaka siteyi ziyaret ediyor.

Aylık 845 milyon aktif kullanıcıya sahip.

Facebook ağı aracılığı ile insanlar arasında 100 milyar bağlantı kuruluyor.

Facebook kullanım oranını coğrafi konuma göre değerlendirirsek, ilk sırayı  %50,3 oran ile Kuzey Amerika alırken, en son sırayı %3,6 oran ile Afrika almakta.

Facebook kullanıcıları günde 20 dakikasını site içerisinde gezinerek geçiriyor. Site ziyaretçilerinin  %57’sini kadın ve %43’ünü erkek kullanıcılar oluşturuyor. 425 milyon mobil kullanıcısı Facebook uygulamasını kullanıyor. Kullanıcılar siteye günlük 250 milyon fotoğraf yüklüyor ve her gün 2,7 milyar beğeniye tıklıyor.

Facebook aynı zamanda her kullanıcının ilgi alanına göre bir sürü uygulamaya ev sahipliği yapan bir site. 2012 yılında özellikle bazı oyunların oynanma oranı hızlı bir şekilde büyüdü. Örneğin, Hidden Chronicles adlı oyun 2012 yılı ile birlikte %135 bir artış göstermiş.

Facebook net gelirini 2009’dan bu yana 2011 senesinde 1 milyar dolara kadar yükseltti. Bu gelirin çoğunluğunu reklamlardan kazandı.

Bu değerleri göz önünde bulundurursak sosyal ağların pazardaki payını, kullanıcı sayısını, kullanıcıların aktivitelerini gözarda etmeden, sosyal medya da markanızla ilgili yeni stratejiler belirlerlemeniz yararınıza olacak.  Sosyal medya şu an çevrimiçi kullanılan en yayın güç. Bu sayede, hem hızlı, etkileyici ve az maliyet ile çok kitleye ulaşma imkanı doğacak, hem de anında geribildirim ile kitlenizle sürekli iletişim içerisinde olacaksınız.

Advertisements