Siz hiç dijital bir sanat etkinliğine katıldınız mı?

Posted on February 11, 2012

0


10022012 Yayınlandı / Published @ sosyalmedyaport.com – Yazar: Berna Ekim

Dijital teknolojilerin gelişimi her alanı etkilediği gibi, sanat ve kültürü de etkilemektedir. Özellikle internet ortamının 21. yüzyıl kitle iletişim araçları arasında yerini alması, bir çok sanatçı için yeni, yaratıcı, farklı ve deneysel yapıtların üretilmesinde ve sergilenmesinde büyük rol oynamıştır ve hala oynamaktadır. Dijital sanat çerçevesinde üretilen işler, dijital sanat festivallerinde izleyici ile her türlü görsel-işitsel etkileşim  içine girmektedir.

Bu sene 31 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında, 25. yılını kutlayan “Transmediale Dijital Kültür ve Sanat Festivali Berlin”’ bu yılki teması in/compatibility. ‘Incompatibility’ yani ‘Uyumsuzluk’ olmuştur.Bu temaya göre uyumsuzluk, birlikte çalışmayı başaramayan durumların ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Transmediale 2012 festivali, kriz zamanlarında kültürel üretim için temel bir koşul olarak, uyumsuzluğun verimli ve yıkıcı taraflarını araştırmaktadır. Bu bağlamda, Transmediale 2012 festivali, bu tema ile çapraz bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Festival teması, yaratıcı modifikasyonların ve hacklerin gereksinimini ve aynı zamanda işin içine giren yeni entegrasyonların, hızlı bir şekilde reddedilmesini de ortaya koymaktadır.

Festival; Teknolojik zamanlarda, kolay olmayan enerjilerin yansıtıldığı ‘Dark Drives’ adlı sergi, in/compatible sistemler – kamu – estetik sempozyumu,‘The Ghosts in The Machine’ performans programı‘Satellite Stories’ video programıJashua ışık gösterisi, atölyeler, gösterimler ve açık panellerden oluşmaktaydı.

My Generation by 0100101110101101.ORG © Genz, Lindner / transmediale

Sosyal medyanın gücü, festival kapsamında da kendini hissettirdi. Twitterüzerinden 5 gün boyunca #tm2k12 etiketi ile iletişim, haber kaynağı sağlandı.

Bu yazımda festival hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Sosyalmedyaport.com takipçileri ile festival kapsamında katıldığım panellerden bir kaçını bir sonraki yazılarımda paylaşacağım.

Festival web sitesi ve merak edenlere Josuha Işık Gösterisi

Posted in: digital media