amber’11 sanat ve teknoloji festivali başlıyor!!!

Posted on October 21, 2011

0


amber’11 Sanat ve Teknoloji Festivali

“ÖTEKİ EKOLOJİ”

4-13 Kasım 2011

Uluslararası “amber Sanat ve Teknoloji Festivali” 4-13 Kasım 2011 tarihlerinde beşinci yaşını kutlayacak. Bu sene Anadolu Üniversitesi ve Beyoğlu Belediyesi ortaklığı ile yapılan amberFestival, sanatla yeni teknolojilerin kesişiminde sergilere, atölye çalışmalarına, sanatçı sunumlarına ve seminerlere yer verecek.

amberFestivalin bu seneki teması “Öteki Ekoloji”. Insanın doğal ve yapay çevresiyle kurduğu hertürlü ilişkiye, yarattığı yaşam alanları ve yaşam biçimlerine yeniden bakmayı öneren amberFestival bugünden daha iyi bir yaşam için “Öteki Ekoloji”nin ne olacağını, sanat ve teknolojinin kesişiminde sorguluyor.

amberFestival “Öteki Ekoloji” teması etrafında, izleyicilerini, yeni teknolojileri ifade aracı olarak kullanan sanatçıların ürettiği etkileşimli sanatsal işlerle buluşturuyor. Sergiye gelen izleyiciler Ioannis Michalous’un işinde hayatlarında ilk defa bir buluta dokunacaklar. Saša Spačal’ın işinde bir fanus içersinde bahçedeki bitkilerin ürettiği karbondioksit, sanal mikro-organizmalara hayat verecek. Jalila Essaidi şiddetin hakim olduğu günümüz ekolojisinde, kurşun geçirmeyen insan derisiyle bedensel eklentilerin ya da dönüşümlerin nereye varacağını bir kez daha sorgulayacak.

Festival 3 Kasım Perşembe akşamı YEM (Yapı-Endustri Merkezi) Fulya binasında, Solo34 işbirliği ile yapılacak Pecha Kucha gecesinde festivale katılan sanatçıların sunumları ile başlayacak. Bir ön izleme niteliğindeki gecenin ardından, 4 Kasım Cuma akşamı Tütün Deposu Ek Bina’daki serginin açılısıyla festival etkinlikleri başlayacak. Hollanda, Fransa, İtalya, Yunanistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Slovenya ve Türkiye’den katılan sanatçıların eserlerinden oluşan sergi 5- 13 Kasım arasında gezilebilecek.

CHANCE projesi çerçevesinde düzenlenen ve sosyal ağların ve internetin sanat alanındaki kullanımının tartışılacağı, “Sosyal Ağlı Sanatın Ekolojisi” başlıklı sempozyum 4 Kasım Cuma günü Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliği ile Cibali Salonunda gerçekleşecek.

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde on gün boyunca tasarımcı ve sanatçıların yanı sıra gençleri hedefleyen; Flash, Processing VVVV, Pure Data gibi programlama dillerinden tipografiye kadar farklı seviyelerde bir çok atölye çalışması yapılacak.

Ayrıca bilim, yeni teknolojiler ve sanat üçgeninde bir araştırma ve tartışma zemini olmayı hedefleyen amberKonferans, bu sene 10-13 Kasım 2011 tarihlerinde üçüncü kez gerçekleşecek. Perşembe günü film gösterimleriyle başlayacak olan konferans, cumartesi ve pazar günleri “Öteki Ekoloji” çerçevesinde ders/atölye, tema konuşmaları, makale sunumları ve tartışma oturumlarıyla İstanbul Modern Sinema işbirliği ile İstanbul Modern Sinema Salonunda yapılacak.

Teknolojiye ve/veya sanata uzak duramayan herkesi etkinliklerimize bekliyoruz.

Yüksek çözünürlüklü imajlar için:
http://www.amberplatform.org/downloads/amber11

Daha fazla bilgi için: amberPlatform :
http://www.amberplatform.org

Ekmel Ertan – Festival Sanat Direktörü
ekmel@amberplatform.org

Özlem Alkış – Festival Direktörü
ozlem@amberplatform.org

Tel: +90 212 243 2204

Advertisements
Posted in: digital media