Solo Exhibition by Bengu KARADUMAN

Posted on September 14, 2011

0BENGÜ Burak Volkan Alp Elmas İz
Küratör: Nazlı Gürlek

1976 yılında Rabia Çapa ve Varlık Sadıkoğlu tarafından kurulan Maçka Sanat Galerisi 35. yılını kutluyor. Galeri, 14 Eylül’de başlayacak 12. İstanbul Bienali’ni 35. yıl etkinlikleriyle karşılıyor. Bu etkinlikler arasında, Nazlı Gürlek’in küratörlüğünde Eylül 2011 – Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan BENGÜ BURAK VOLKAN ALP ELMAS İZ başlıklı sergi dizisi bulunuyor. 13 Eylül Salı günü Bengü Karaduman’ın BENGÜ adlı kişisel sergisiyle açılışını yapan bu dizide sırasıyla Burak Arıkan, Volkan Aslan, Alp Klanten, Elmas Deniz ve İz Oztat’ın kişisel sergileri yer alacak. Başlığını bu altı genç sanatçının ilk isminden alan proje, farklı ilgi alanları, temalar ve çalışma yöntemleri dahilinde üreten bu altı sanatçının her birinin kendine has duruşunun altını çizmenin yanında, günümüz uluslararası sanat sisteminin özenle beslediği ve büyüttüğü ”sanatçı mitini” sorgulamaya açıyor.

BENGÜ, Maçka Sanat Galerisi’ni, hem görsel hem işitsel açıdan çarpıcı bir duyu ve düşünce laboratuvarına dönüştürüyor. Sergi, medyaya bağımlı çağdaş yaşam içinde dolaylı ve kesintili tecrübelere hapsedilmiş bireyin eylemlerinin sorumluluğunu alması ve çevresini değiştirme yönünde insiyatifte bulunması fikrinin aciliyetine odaklanıyor. Doğal olanla insan ürünü olan, içsel olanla dışarıda olan, gerçekle hayali olan, siyahla beyaz, hareketli görüntüyle durağan imge, desenle dijital manipülasyon gibi karşıtlıkların bir araya geldiği bu çok katmanlı sanatsal dilde, ”ağını” ören ”örümcek” motifi, karşıtlıklar arasında dengesini bularak yoluna devam eden ve bu yolla çevresini oluşturan birey için bir metafora dönüşüyor.

BENGÜ galerinin mimari kurulumundan esinlenen ve galerinin iki odasına (sokağa açılan ilk oda ve buradan geçilen geride yer alan ikinci odaya) yayılan bir kurgu sunuyor. Sergide izleyiciyi, demirden bir sandalyenin hareketli bir örümceğe dönüştüğü Yeni bir Beden için Eskiz (2011) adlı video-heykel karşılıyor. Karaduman’ın çeşitli işlerinde yer alan ”sandalye” motifi sanatçının yerleşik düzenle olan ilişkisini betimliyor. Çeşitli kültür ve mitolojilerde, içinde yer aldığı anlatı ve inanca göre farklı anlamlar üstlenen örümcek, Karaduman’ın kurgusu içinde, çağdaş yaşam içindeki bireyi sembolize ediyor; ağ ise bireyin ördüğü yaşam örgüsünü. Aynı mekanda yer alan ve mekana gerilmiş bir örümcek ağını zemin olarak kullanan Koşullar Ağı (2011), birbiri ardına akan çok sayıdaki hareketli ve siyah-beyaz kareden oluşan bir video yerleştirmesi. Sanatçının toplumsal arka planı oluşturan, medyada ve görsel kültür içinde yer etmiş olay ve kişilerden esinle çizdiği bu hareketli desenler, izleyiciyi gündelik yaşamdan aşina olduğu gerçeklikle alışılmadık bir kurgu içinde karşı karşıya getiriyor. Sergi, buradan geçilen ikinci mekanda yerleştirilmiş olan Sallanan Bahçe (2011) adlı ikinci bir video projeksiyonla ve bir dizi çini mürekkebi desenle devam ediyor. Sanatçının el değmemiş bir doğa sahnesinden esinle oluşturduğu bu ikinci kurgu, izleyiciyi önceki mekana tezat doğal bir uyumu akla getiren bir atmosferin içine davet ediyor.

Bengü Karaduman, heykel ve video araçlarını kullanarak ürettiği yapıtlarında, gerçekliğin inşa edilen ve kurgulanan bir olgu oluşundan hareket eder. Çevremizi saran gerçeklikle kurduğumuz ilişki ve bu öznel ilişkinin bir sonucu olarak üretilen farklı gerçeklik katmanlarıyla ilgilenir. İstanbullu izleyicinin sanatçının Tenimin Dışında (2010) ve Rüya Manzaraları (2010) gibi video enstalasyonlarından tanıdığı, bireyin dış dünyayla ve kendi iç dünyasıyla ilişkilenme biçimleri üstüne temellenen sanatsal pratiği bu sergide yeni bir boyuta taşınıyor.

Bengü Karaduman 1974 yılında Almanya’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamladığı Tiyatro Dekor ve Kostüm Tasarımı lisansının ardından Almanya’daki Saar Güzel Sanatlar Akademisi’nde Yeni Sanatsal Medyalar bölümünde video sanatı eğitimi aldı. 2004 yılında bu yana Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çeşitli akademik çalışmalarda bulundu. Outlet, Istanbul (2010); Gallery Artboks, Arhus (2006) ve Galerie Eboran, Salzburg (2005)’de kişisel sergileri düzenlendi. Katıldığı grup sergileri arasında Hong Kong Art Project, Hong Kong (2011); Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır (2010); Ashkal Alwan, Beyrut (2010); Beaux-Arts de Paris L’Ecole Nationale Superieure, Paris (2010); Art in General, New York (2009); 9. İstanbul Bienali Misafirperverlik Alanı (2005) ve Outlet, Istanbul’daki çeşitli grup sergileri yer alır.Bengü Karaduman Pilot, İstanbul tarafından temsil edilmektedir.

BENGÜ 13 Eylül – 25 Ekim tarihleri arasında Maçka Sanat Galerisi’nde izlenebilir. Sergi Pazar-Pazartesi hariç haftaiçi hergün 13:00 – 19:00 arası açık olacaktır. Eytam caddesi 31, Maçka İstanbul

Daha fazla bilgi ve görsel için lütfen iletişim kurunuz: Merve Kılıçer, merveklcr@gmail.com /mackasanatgalerisi@ttmail.com

Kaynak: Basin Bulteni

Sergi acilisindan kareler  🙂

Bengü Karaduman (solda) ve Ben (sağda)

Posted in: digital media