Saklambaç / Hide & Seek by Desiree Palmen

Posted on September 14, 2011

0


13 Eylül 2011 Salı günü saat 18:00 de açılan

“Hide&Seek – Saklambaç” sergisi 15 Ekim 2011 tarihine kadar izlenebilir.

Hollanda Konsolosluğunun talebi ve sponsorluğu ile sanatçı Desiree Palmen tarafından İstanbul için tasarlanan bir proje olan “Hide&Seek – Saklambaç” İstanbul’da göç konusunu ve aynı zamanda Asya ile Avrupa arasındaki sınırda kurulu bir şehir olarak rolünü ustalıkla ele alıyor. Çocukların aynı adla isimlendirdikleri oyun gibi “Saklambaç” ciddi ve aynı zamanda neşeli bir proje.

Fener-Balat’ta yaşayan altı İstanbullu gençle sanatsal ve sosyal bir deneyim; Vural Bulut, Büşra Ekdi, Olga Köşker, Barbaros Menteş, Yusuf  Yıldırım, Zilan Yıldız ve Hollandalı sanatçı Desiree Palmen ile Mart ve Nisan 2011’de Mavi Kalem ve Kadir Has Üniversitesinin işbirliğinde gerçekleşen bir atölye çalışması olan “Saklambaç” ve bu çalışmadan elde edilenler Vittorio Urbani ve Didem Çapa küratörlüğünde 13 Eylül ve 15 Ekim 2011 tarihleri arasında Bir Nokta Galerisi’nde sergilenecek.

Desiree Palmen’in çalışması seyredilme fikri üzerine odaklanıyor: gözetim kameraları ile diğer insanlar tarafından ve kendileri tarafından. Bu çok sayıda bakıştan saklanmak için kamuflaj kostümleri giyiyor: giyenin çevresindeki şeylere karışabilmesini sağlayan bir sahneyi üzerine boyadığı pamuk giysiler. Özel durumlarda bu kıyafetler mümkün olan en iyi gizlenmeyi garanti ediyor. Giysiyi kuşanan kişi açık görüş alanının içinde saklanabiliyor ve görünmez olabiliyor. Projeleri “Streetwise” (Rotterdam, 2002) ve “Old City Suit” (Kudüs, 2006) sürekli olarak gözetlenen halka açık mekânlarda gerçekleştirilmiş (Rotterdam’da, mekânlar CCTV gözetim kameraları ile kayıt altına alınıyor; Kudüs’te hem gözetin kameraları hem de turistlerin fotoğraf makineleri sürekli olarak Tarihi Şehri belgeliyor). Sanatçının elbiselerinden birini giydiğinde, giyen kişi gözetime karşı görünmez hale geliyor ve başka şekilde ulaşması imkansız olan bir mahremiyet düzeyini yaşayabiliyor: çalışma aynı zamanda kamuya açık alanlarda gözetim seviyesinin artışına da dikkat çekiyor. Her çalışma, tanıştırmadan ya da daha öncesinde duyurmadan gündelik bir durumda, dışarıda yada yerinde, bir modelin bir kamuflaj elbisesini giydiği anı gösteren bir fotoğraftan oluşuyor.

Sanatçı Desiree Palmen’in açıklaması:

“Genç insanlar ve onların önemli saydıkları yerlerle çalışmak istememin birincil nedenlerinden bir tanesi genç insanların büyüdükleri yerlerle olan ilişkilerindeki eşsiz ikilik: bir ortam bir kişinin parçası haline geliyor fakat büyük olasılıkla er ya da geç aynı zamanda terk edilecek bir yer haline de geliyor. Dahası, gençler başka hiç kimsenin olmadığı kadar teknolojiyi kullanmaları aracılığıyla bir tür öz-denetim yaşıyorlar; arkadaşlar cep telefonları ile sürekli olarak nerede oldukları konusunda birbirlerini güncelliyorlar, mesajlar yolluyorlar ve fotoğraflar paylaşıyorlar. Bu ortamda büyüyen gençler yalnızca çok kısa bir süreliğine kaybolmanın nasıl bir şey olacağını merak etmeliler”

Kaynak: http://www.bir-nokta.com/etkinlikler.asp?etkinlikid=26&lang=tr

Açılıştan kareler 🙂

Posted in: Uncategorized