Sergi: Davetli ve Gönüllü by Deniz ÜSTER

Posted on June 11, 2011

0


Rampa 10 Haziran – 16 Temmuz tarihleri arasında iki sergiye birden ev sahipliği yapıyor. Deniz Üster’in ‘Davetli ve Gönüllü’ isimli sergisi galerinin proje odasında yer alıyor. Biz de dün sergi açılışının davetlisi olduk 🙂 Sanatçının çalışması bir enstalasyondan oluşmaktadır.

Davetli ve Gönüllü

Bu sergi, özellikle anlam, bütünlük arayışıç ebedi doğrular ve değerlerle ilgili olarak ‘absürd’ ve ‘beyhude’ kavramlarıyla ilgileniyor. Kusur, hata ve hayal kırıklığına hitap ederken, folk öykülerin dilinden ve aktarıla aktarıla birbiriyle içiçe geçmiş doğu ve batı mitolojilerinden yararlanmaktadır.

İlk defa Rampa’da sergilenen Davetli ve Gönüllü, önce, Firdevsi’nin yasaklanıp, neredeyse tamamı yaktırılan Davetname’sinden, sonra, ise Malayalam folklöründe önemli bir yere sahip olan Naranath Bhranthan karakterinden esinlenmiştir. Öyküye göre Branthan, ermiş bir kimse olup, deli numarası yapmaktadır. Başlıca etkinliği, büyük bir taşı, dağın en en tepesine kadar taşıyıp, sonra da aşağıya yuvarlanmasını sağlamaktır ki, kayayı yeniden yukarı taşıyabilsin… Yunan nitolojisinde büyük yere sahip Sisyphus’tan farklı olarak Branthan, bir lanetle cezalandırılmasından dolayı değil, tamamen kendi iradesiyle bu yükü üstlenmektedir.

Yukarıda bahsi geçen konulara ve öyküye karşılık veren bu kurmaca hayali varlık, elma dolu römork çekmeye çalışır. Harekete duyarlı bir devre anahtarı, civarında bir izleyici bulunduğu zaman heykeli aktive eder. Yürüme çabaları römorku çekmesi konusunda fayda sağlayamayan canavar, beklentileri boşa çıkarır.

Sergi 10 Haziran – 16 Temmuz 2011 tarihleri arasında Rampa İstanbul’da ziyaret  edilebilir.

http://www.rampaistanbul.com/tr

http://www.denizuster.com/

Sergiden kareler:

Deniz Üster (solda) ve  Özlem Uzun (sağda)

Posted in: Uncategorized