VjFest Istanbul 2011

Posted on March 18, 2011

0


BİR SÜRÜ VİDEO… BİR SÜRÜ MÜZİK…

COME BE IN THE MOMENT!

VJ FEST ISTANBUL 2011

1-4 Haziran: Galatasaray ITM, Mute Club

Uluslararası Canlı Video Performans Festivali vjfestist.org

Bir projeksiyon cihazı ve bir bilgisayarla yapılabilen bir şey VJ’lik!

VJ, konserde veya DJ çalarken yüzeylere videolar yansıtır. Hazırladığı kısa videoları birbirine karıştırırarak video kolaj yapar. DJ’in parçaları mikslemesini taklit ederek dijital efektlerle o sırada üretilen videoları müzikteki değişimlere göre değiştirir. Bilgisayar için yazılan VJ programları canlı video performansları için özelleşmiştir.

Video Jokeylik (Visual Jockey) dünyanın büyük şehirlerinde bir meslek olarak gelişmekte ve teknolojik gelişmelerle üretim alanını genişletmektedir. Tüm bunları tartışmak, VJ performanslarını ve projelerini sergilemek için VJ FEST ISTANBUL dört senedir düzenleniyor.

Amacı Vjliğin sosyal eylem alanında gösterilmesi ve bilgi paylaşımı olan uluslararası festivale bu sene de dünyanın çeşitli yerlerinden canlı video sanatçıları katılacak. 1-4 Haziran tarihlerinde gündüzleri atölye çalışmaları, geceleri canlı av performanslar ve VJ-DJ eylemleri ile ücretsiz gerçekleştirilecek. 2008’de Türkiye’deki ilk VJ festivali olarak bağımsız gerçekleşen festivale bugüne kadar 17 farklı ülkeden 46 VJ katıldı, 90 da fazla sanatçı kulüplerde, sinema salonunda ve açık havada canlı performans gerçekleştirdi, atölyelerle bilgilerini paylaştı. Festival videolarına www.vimeo.com/vjfestist’den, fotoğraflara vjfestist.org/gallery ‘den ulaşabilirsiniz.

Şimdiden geleceğini açıklayan 14 VJ, 7 Audio/Video sanatçısı, 7 DJ, 1 müzisyen ve 2 konuşmacı:

VJ / Canlı video: Almanya’dan LICHT+SPIEL, Amerika’dan JUSTIN HOFFMAN, Andora’dan VJ GRANDA, Fransa’dan KISSDUB, SCOUAP, Hollanda’dan ALERTA, CAMP ATTACK VISUALS, GOTO10, ILLUMINATOR, LOTTEZ, ROBORANT, ZANNE, WIM-JAN, Türkiye’den COTON AV, VIDBEAT, VJUNK, ZEBRA ÇİZGİSİ ADAM.

A.V.: Fransa’dan FEDAYI PACHA, VJ OPIE ile oyuncuların canlı sinema gösterisi (RTLC: Real Time Live Cinema), Hollanda’dan CAMP ATTACK VISUALS: Robotların Savaşı, Türkiye’den MONDUAL, BARAN GÜLEŞEN ve COTON AV.

DJ’ler: Brezilya’dan DJIIVA, Barcelona’dan OSCAR BABANI, Türkiye’den SER-TOUCH, DUNIQ, NADR, BESSUMI ve ARF.

Müzisyenler: Hollanda’dan ALBERT VAN ABBE

Konuşmacı: EKMEL ERTAN(amber: teknoloji ve sanat festivali), ERSAN OCAK(video sanatçısı)

Gündüzleri atölyeler, geceleri performans ve partiler…bir sürü video, bir sürü müzik….Beyoğlu’nda Galatasaray ITM ve Mute Club’da, ücretsiz.

Gündüzleri gerçekleşecek atölye ve konuşmalar Galatasaray İTM’de yapılacak. Yeni VJ’ler yetiştirmek amacındaki festivalde herkese açık olan atölye çalışmaları 1 Haziran Perşembe 12.00’de başlayacak, 4 gün sürecektir. Daha ayrıntılı bilgi için festivalin web adresi vjfestist.org’u ziyaret edebilirsiniz.

Advertisements
Tagged:
Posted in: Uncategorized