TEDxRESET / WHAT IF? YA YANILIYORSAK?

Posted on February 11, 2011

0


Dün Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen TEDxReset konferansının bu seneki teması ‘Ya yanılıyorsak? (What if?)’ idi.

bu güzel gün için TEDxReset ekibine ve tüm konuşmacılara sonsuz teşekkürler…

“Yaşamımıza anlam katabilmek için ilk adımı atıp kritik soruları sormak ve ikinci adımı atıp cevapları aramak TED’in ve dolayısıyla bizlerin ana hedefi. Bu ikinci buluşmada kendimize koyduğumuz hedef “Ya yanılıyorsak? (What if?)”.

Eflatun “gördüğün, gerçeğin kötü bir kopyasıdır” diyor. Aristo ise tüm inancını “gözlem”e dayandırıyor. Kant ve Hume mantık konusunda, Descartes ve Spinoza akılla mantığın ilişkisi konusunda çelişiyorlar gerçeği ararken…

Günümüzde de bizler iletişimin dünyanın en zor işi olduğunu deneyimliyoruz maalesef. Düşündüğümüz, söyleyebildiğimiz, söylediğimizi sandığımız, muhatabımızın bizden duymayı beklediği, duymak istediği, duyduğunu sandığı, anladığını sandığı, anladığı… kombinasyonunun sonucu şu ki; birbirimizi yanlış anlamak için binlerce haklı nedenimiz var. Tıpkı Mevlana’nın dediği gibi: “Söyleyebildiğin, karşındakinin anladığı kadardır ancak”.

Yeni yüzyılda, hatta yeni binyılda, herşeyin yerinden oynadığı, gelenek ile gelecek arasında -belki de haklı nedenlerle- bir ilişki kalmadığı bu ortamda, paradigmalarımızı sil baştan yeniden kurgulamanın gerekliliği çok açık.

Ve bu yüzden sorumuz: “Ya bildiklerimiz bildiğimiz gibi değilse? (What if?)”. Ya sorgulayacağız, ya da boşvereceğiz, W.E. Deming’in dediği gibi; “Değişim şart değil, çünkü hayatta kalmak zorunlu değil” diyeceğiz.

Biz sorgulamayı seçtik. TEDxReset’in ikinci geleneksel konferansında kendimize ‘ya yanılıyorsak?’ sorusunu sorup cevaplarını arayacağız.

TEDx etkinliğimizin ‘Sonsuz olasılıklar için zihinleri sıfırlamak’ olan ana temasına bu yıl bir soru ekledik:, Ya yanılıyorsak? (What if?)”

Kaynak: http://www.tedxreset.com/node/85

Konferanstan kareler 🙂

Advertisements
Posted in: Uncategorized